Banosz

Składniki przepisu

 1 litr śmietany

150-200 g mąki kukurydzianej

100-200g bryndzy

skwarki

grzyby ( świeże lub mrożone prawdziwki lub inne leśne )

Wydrukuj przepis >>W Karpatach Wschodnich leży granicząca z Bojkowszczyzną, Huculszczyzna – region obejmujący pasmo Czarnohory oraz dolinę Prutu i Czeremoszu. Od 1945 przestała należeć do Polski. Mieszkańcami tych terenów byli i są Huculi, górale pochodzenia ruskiego i wołoskiego, twórcy niezwykle inspirującej i oryginalnej kultury, wyróżniający się wyglądem, strojem, obyczajami i uzdolnieniami artystycznymi. 

Banosz - potrawa, którą przygotowuje się z mąki kukurydzianej i śmietany. Dodaje się do niej skwarki, grzyby, bryndzę itp. Jest to znana potrawa kuchni karpackiej, jak również w Rumunii. Banosz, tak samo jak i bryndzę, przez wieki przygotowywali tylko i wyłączne męzczyźni, ponieważ owczarstwo i wszystko z nim związane, to męska sprawa.

Według Hucułów nie można nazwać banoszem tego, co podaje się w restauracjach czy knajpach albo tego co gotuje się w domu na kuchenkach. Prawdziwy banosz gotuje się na ogniu. Potrawa ta to zwykłe jedzenie huculskie, które spożywa się 2-3 razy w tygodniu. Śmietana do banoszu powinna najpierw stać 3 dni w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce bo się zepsuje. Mieszać trzeba tylko w jedną stronę i tylko drewnianą łyżką, ponieważ metalowa może zepsuć smak.

Śmietanę ( do prawdziwego huculskiego banoszu musi być z mleka owcy ) 

doprowadzamy do wrzenia i mieszając dodajemy stopniwo mąkę kukurydzianą

i mieszamy

dopóki nie stanie się gęsta, 

zdejmujemy z ognia i rzetelnie mieszamy dopóki na powierzchni nie pojawią się kropelki masła.

Oddzielnie przygotowujemy grzyby i skwarki.

Podajemy posypaną bryndzą, skwarkami i grzybami ( prawdziwkami )

Cudowny jedwabisty smak wzbogacony podsmażonym prawdziwkiem, mocną Nikosową bryndzą i skwarkami z prawdziwej słoniny i boczku. Smacznego.

 

Wydrukuj przepis >>

 

Komentarze

Brak komentarzy i ocen do tego przepisu. Dodaj własną ocenę za pomocą poniższego formularza.

Dodaj własny komentarz

  • 5    4    3    2    1