Składniki przepisu
4 nerki wieprzowe
włoszczyzna ( taka jak na rosół, bez kapusty )
3 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
1 - 2 cebule
2 łyżki mąki + 2 łyżki masła ( na zasmażkę )
sól i pieprz
Wydrukuj przepis >>
Kiedyś popularna potrawa prawie we wszystkich jadłodajniach w Polsce teraz trochę zapomniana. Ale dla miłośników podrobów cały czas aktualna.
Jest to danie łatwe ale jednak wymaga troszeczkę nakładu pracy dlatego proponuję zrobić z minimum 4 nerek.
Bierzemy nerki
Zdejmujemy resztę błonek z wierzchu i przekroić na pół wzdłóż,
usunąć z wnętrza tłuszcz i kilkakrotnie opłukać w zimnej wodzie. Zalać wodą i odstawić do wymoczenia. Po godzinie wodę wymienić na świeżą. Po upływie trzech godzin Nerki odcedzić i wypłukać. Ponownie zalać wodą i zostawić na godzinę . Zmienić wodę jeszcze raz dodając soku z pół cytryny. Po godzinie zlać wodę z ostatniego moczenia.
W międzyczasie włoszczyznę wyczyścić, poćwiartować włożyć do garnka, zalać zimną wodą dołożyć ziele angielskie i liść laurowy i zagotować wywar. Wywar ostudzić.
W osobnym garnku do gotującej wody wrzucić nerki i gotować ok. 20 min. Po czym wyjąć, przestudzić i pokroić w cienkie plastry
Cebulę obrać i drobno posiekać. Do rondla albo patelni dodać masło i lekko zrumienić cebulę, po czym dodać mąkę. Poczekać aż będzie lekko przyrumieniona rozprowadzić zimnym wywarem. Jeżeli jest za gęste dodać wywaru i zagotować co jakiś czas mieszając.
Do otrzymanego w ten sposób sosu włożyć pokrojone nerki, doprawić solą i pieprzem w razie potrzeby dodać wywaru, przykryć i dusić jeszcze ok. 15 min. Podawać z bagietką, ziemniakami albo jak kto lubi z kaszą gryczaną. Chociąż jak sięgnę pamięcią wstecz to gotowe cynaderki były podawane z pieczywem, rzadziej z ziemniakami. Ale to też co region to inaczej było podawane.
Dla smakoszy: Wielkiego Smacznego.
Wydrukuj przepis >>
Komentarze
Brak komentarzy i ocen do tego przepisu. Dodaj własną ocenę za pomocą poniższego formularza.