Gulasz z jelenia
2023-02-26- Kuchnia: Kuchnia Polska
- Poziom trudności: średni
- Add to favorites
Średnia Ocena
(0 / 5)
0 Użytkownicy oceniają przepis
Podobne przepisy:
Dzisiaj gulasz z jelenia. Udało się zdobyć piękne mięsko z jelenia. Miał co prawda być robiony w kociołku na ognisku, na polu ale niestety powrót zimy pokrzyżował plany. Przeprowadziliśmy kuchnię ogniskową do domu i też dało radę, chociaż efekt ogniska jest niepowtarzalny.
Składniki
- 2 kg mięsa gulaszowego z jelenia ( oczywiście można zrobić z jednego kilograma wtedy składniki dzielimy na pół )
- 3 średnie cebule
- 3-4 ząbki czosnku
- garść liści szałwi, już zaczyna się otwierać
- mała garść gałązek tymianku
- 1 gałązka rozmarynu
- kilka liści laurowych
- 8 ziarenek ziela angielskiego
- 4 marchewki, już ostatnie z zebranych na jesień
- 3 pietruszki / korzeń /
- 3 laski selera naciowego
- 7-8 prawdziwków mrożonych z bukowego bieszczadzkiego lasu
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- pół litra czerwonego dobrego wina wytrawnego
- sól i pieprz
- 2 łyżki mąki
- smalec do smażenia
- masło i oliwa do prawdziwków
- natka pietruszki
Przygotowanie
Krok 1
Opłukane i osuszone mięso wrzucamy partiami na silnie rozgrzaną patelnię. Obsmażamy z obu stron Partie obsmażonego mięsa przekładamy do przygotowanego wcześniej garnka. Po obsmażeniu wszystkiego mięsa, na patelnie wrzucamy pokrojoną cebulę w półpiórka. W międzyczasie siekamy czosnek. Kroimy marchewkę i pietruszkę w romby.
Krok 2
Cebula szkląc się zbiera część smaków pozostawionych z obsmażania mięsa. Pod koniec smażenia cebuli dokładamy czosnek. Przekładamy wszystko do garnka z mięsem. W razie potrzeby uzupełniamy tłuszcz i wrzucamy marchew i pietruszkę. Po lekkim obsmażeniu dorzucamy pokrojony seler naciowy. Na koniec dorzucamy pokrojoną w drobne paseczki szałwię.
Krok 3
Gałązki tymianku związujemy nitką i wrzucamy do garnka. Obsmażone warzywa również przekładamy do garnka. Na suchą patelnię po usmażeniu wszystkiego wrzucamy prawdziwki. To nic że na patelni są jeszcze lekko przypalone resztki. To wszystko zostanie na koniec zebrane. Pokrojone na większe kawałki najpierw obsmażamy na gorącej suchej patelni. Chodzi o to aby woda szybko odparowała a prawdziwki pozostałe jędrne.
Krok 4
Smażymy około trzech minut i dolewamy oliwy i masło, smażymy mieszając dalsze 3 minuty. Przekładamy do miseczki i odstawiamy na bok. Na gorącą patelnię wlewamy wino i mieszamy drewnianą łyżką żeby wszystko to co przywarło do patelni rozpuściło się w winie. Kiedy alkohol już wyparuje wlewamy wino z patelni do garnka. Dokładamy liście laurowe i ziele angielskie i gałązkę rozmarynu. NIE SOLIMY.
Krok 5
Przykrywamy pokrywką i doprowadzamy do wrzenia na silnym ogniu. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień i gotujemy 1,5 godz. tak aby tylko wszystko pyrkało. W razie odparowania wina i soków z mięsa dolewamy wody. Po tym czasie przecier pomidorowy rozpuszczamy w szklance wody. Dobrze rozmieszany przecier wlewamy do garnka, doprawiamy solą i pieprzem i zagotowujemy.
Krok 6
Kiedy mięso jest miękkie tj. po dalszych 30 minutach dorzucamy usmażone prawdziwki. Zagotowujemy ponownie i serwujemy. Posypujemy natką pietruszki. Niebiańskiego smacznego życzymy.