Hopcie Lasowiackie
2024-09-15- Kuchnia: Kuchnia Podkarpacka
- Poziom trudności: łatwy
- Add to favorites
Średnia Ocena
(0 / 5)
0 Użytkownicy oceniają przepis
Podobne przepisy:
Region podkarpacki słynie z potraw o bardzo tajemniczych nazwach za którymi kryją się proste potrawy. Jedną z nich są Hopcie Lasowiackie. Jest to nic innego jak postne danie wigilijne, gołąbki z kaszą jaglaną i podgrzybkami w okolicach Baranowa sandomierskiego.
Pierwszy raz jadłem Hopcie w restauracji Magnacka na zamku w Baranowie Sandomierskim. I tak naprawdę tylko tam można ich spróbować. Całą robotę w tym daniu wykonuje nadzwyczajny sos porowy. Ponieważ jestem bardziej zwolennikiem kaszy jęczmiennej a nie jaglanej więc odtworzenie tego przepisu jest z kaszą jęczmienną.
Składniki
- 200 g kaszy jaglanej albo jęczmiennej
- duża garść suszonych podgrzybków
- 1 cebula
- 2 średnie pory
- kapusta biała
- śmietana słodka 18 %
- 1 szklanka bulionu
- 1 pomidor
- kilka dymek ze szczypiorkiem
- olej do smażenia
- sól i pieprz
Przygotowanie
Krok 1
Z białej kapusty wycinamy głąb i wkładamy do garnka, wlewamy wody i gotujemy aż liście zaczną łatwo odchodzić. Zdejmujemy liście i układamy na talerzu. Dzień wcześniej podgrzybki suszone zalewamy ciepłą wodą i moczymy całą noc.
Krok 2
Kaszę gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu i odsączamy. Przekładamy do miski. Cebulkę kroimy na drobną kostkę i dajemy na patelnię z olejem. Podsmażamy delikatnie aż się zeszkli.
Krok 3
Grzyby kroimy dosyć grubo żeby można było je wyczuć w gołąbkach i dodajemy na patelnię do cebuli. Podsmażamy około 10 minut i całość dodajemy do kaszy razem z tłuszczem, doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy dokładnie.
Krok 4
Z liści wykrawamy zgrubienia. Kilkoma liśćmi wykładamy rondel albo garnek. Na liście nakładamy farsz i zawijamy tak aby boki były w środku. Układamy w rondlu, podlewamy wodą i dusimy ok. 45 minut pod przykryciem.
Krok 5
SOS POROWY pory czyścimy i dokładnie płuczemy. Kroimy na ćwiartki wzdłuż i kroimy na kawałki ok 1 cm. Smażymy na tłuszczu powoli ok. 5-7 minut i dolewamy szklankę bulionu.
Krok 6
Dusimy powoli aż por zmięknie ale jest wyczuwalny i dolewamy śmietany, doprawiamy solą i pieprzem. Doprowadzamy do zagotowania. Jeżeli jest za rzadki gotujemy chwilę aż lekko odparuje.
Krok 7
Hopcie zapiekamy w piekarniku albo obsmażamy na brązowy kolor. Układamy na talerzu, polewamy dobrze sosem, posypujemy pokrojoną dymką i dodajemy ćwiartki pomidora. Pomidor w tym daniu jest świetnym dodatkiem. Smacznego.