Postny barszcz wigilijny
2022-12-21- Kuchnia: Kuchnia Podkarpacka
- Poziom trudności: łatwy
- Add to favorites
Średnia Ocena
(5 / 5)
1 Użytkownicy oceniają przepis
Podobne przepisy:
Na Podkarpaciu barszcz czerwony należy do ścisłej tradycji. Dlatego też pora już na prawdziwie wigilijny barszcz na głowach karpia. Nie chodzi o to aby to była czerwona zupa rybna ale żeby ten postny barszcz miał świąteczny wymiar i smakował dokładnie tak jak wygląda. Opiszę jak ja to robię, być może znajdą się chętni którzy albo pamiętają albo tak samo robią.
Składniki
- ZAKWAS DO BARSZCZU: 10 średnich buraków
- 2-2,5 litra letniej wody
- 1 kromka żytniego chleba
- 1 łyżeczka soli / opcjonalnie /
- BARSZCZ CZERWONY CZYSTY na głowach karpia:
- 1 - 1,5 kg buraków
- 2 średnie marchewki
- 1 pietruszka
- 1/2 selera z nacią
- kilka suszonych grzybów
- 1 ząbek czosnku
- kilka liści laurowych
- sól i pieprz
- cukier do smaku
Przygotowanie
Krok 1
ZAKWAS DO BARSZCZU: Buraki płuczemy, obieramy i kroimy w plasterki. Układamy najlepiej w garnku glinianym i zalewamy letnią wodą. Dodajemy kromkę żytniego chleba, sól i przykrywamy gazą. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Po tym czasie usuwamy chleb i zlewamy do słoika. Niewykorzystany może być przechowywany w chłodzie przez wiele dni.
Krok 2
BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY: Buraki dokładnie myjemy, kroimy na połówki i wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą tak aby były dokładnie przykryte i nastawiamy na gotowanie. Przykrywamy pokrywką. Kiedy woda się zagotuje zmniejszamy ogień i na małym ogniu gotujemy aż będą miękkie. Po ugotowaniu zostawiamy do przestygnięcia w chłodne miejsce najlepiej do drugiego dnia. Buraki oddadzą cały smak i aromat.
Krok 3
Zlewamy cały ten buraczany wywar przez sito. I nastawiamy do gotowania. Grzyby namoczone siekamy i dodajemy do barszczu. Nie daję dużo grzybów ale tyle aby dały troszeczkę aromatu a całość nie pachniała zupą grzybową. Ząbek czosnku obieramy, siekamy drobno i dodajemy do zupy. Dodajemy zakwas.
Krok 4
W oddzielnym garnku nastawiamy wywar z głów karpia. Głowy dokładnie sprawiamy. Wycinamy skrzela, pozbawiamy oczu i bardzo dokładnie płuczemy. Układamy w garnku, dodajemy warzywa i przyprawy. zalewamy zimną wodą i nastawiamy do gotowania. Gotujemy na wolnym ogniu aż głowy będą miękkie. Po zagotowaniu się dokładnie szumujemy. Ok. 30 minut.
Krok 5
Po ugotowaniu najlepiej zostawić aby rosół z głów lekko się ustał. Następnie nabieramy delikatnie sam czysty rosół i dolewamy do naszego barszczu. Mieszamy delikatnie i próbujemy. Za każdym dodaniem mieszamy i próbujemy. Należy uważać przy dolewaniu rosołu z głów aby nie przełamać smaku barszczu. Nie chcemy zupy rybnej. Rosół z głów ma dać nam tylko delikatny tłuszczyk i bardzo delikatny posmak. Od razu pojawiają się na powierzchni oka.
Krok 6
Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem. Jest absolutnie rewelacyjny. Podajemy z uszkami albo tradycyjnie z kapuśniaczkami, oczywiście z kminkiem albo czarnuszką. Świątecznego smacznego.